Nowości

Biografia

 • fot. Marta Stawska

Jacek Skowroński urodził się w Kostrzynie Wielkopolskim. Pierwszych lekcji gry na pianinie udzielał mu ojciec, organista parafialny. Następnie muzyk przeszedł wszystkie stopnie edukacji muzycznej: uczył się w liceum muzycznym w klasie fortepianu, by następnie podjąć studia w klasie kompozycji w poznańskiej Akademii Muzycznej. W toku edukacji nieoceniona okazała się wielka wyobraźnia muzyczna i słuch absolutny. Już w tamtym okresie zagrał wiele zagranicznych koncertów z muzykującą rodziną Steczkowskich, z której to rodziny pochodzi znana piosenkarka, Justyna Steczkowska. W tym samym czasie zaproponowano mu stanowisko korepetytora muzycznego w poznańskim Teatrze Nowym. Tak rozpoczęła się trwająca do dziś przygoda z teatrem. Z korepetytora wkrótce awansował na kierownika muzycznego, czuwającego nad stroną muzyczną przedstawień oraz uczestniczącego w ich przygotowaniu. Uczenie aktorów piosenek oraz konsultacje z reżyserami i kompozytorami (szczególnie częstym gościem był w Nowym Jerzy Satanowski) stało się nie tylko źródłem satysfakcji zawodowej, ale i okazją do spotkań ze świetnymi i wymagającymi profesjonalistami. W tym czasie nawiązał również współpracę z Adamem Opatowiczem (reżyser, aktor, kompozytor, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie) i z krakowskim reżyserem Pawłem Szumcem.

Udział w nagraniu jednego z odcinków programu Od przedszkola do Opola w 1996 roku okazał się bardzo znaczący. Było to pierwsze zawodowe spotkanie z Hanną Banaszak, które zaowocowało dwunastoletnią współpracą z gwiazdą, w roli pianisty i aranżera.

Wśród ważniejszych dokonań artystycznych Jacka Skowrońskiego można wymienić współpracę z:

 • Hanną Banaszak - wieloletnia współpraca w roli pianisty i aranżera
 • Rui Carlos Ferreira - ex-wokalista legendarnego zespołu Bad Boys Blue
 • Felicjanem Andrzejczakiem - ex-wokalista grupy Budka Suflera
 • Elżbietą Adamiak - aranżacje na płycie Zbieram siebie
 • Katarzyną Jamróz i Rafałem Piechotą - KOFTA. NASTROJE I ŻART
 • Martą Bizoń - aranżacje do spektaklu Neapol 19:03
 • Jerzym Satanowskim - współpraca przy produkcji spektakli muzycznych w poznańskim Teatrze Nowym
 • Mirosławem Czyżykiewiczem - płyta Muzyka wieczorem do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza
 • Andrzejem Poniedzielskim, Adamem Opatowiczem, Eugeniuszem KorinemPiotrem Kruszczyńskim, Pawłem Szumcem - aranżacje do reżyserowanych przez nich spektakli teatralnych
 • zespołami wokalnymi AFFABRE - the Chamber Singers, Chór Żeński SONANTES UEP, Chór Kameralny Musica Viva.

Wielką pasją artysty jest folk i etno, zwłaszcza słowiańskie. Z tego powodu muzyk nigdy nie stroni od jakichkolwiek działań choćby ocierających się o muzykę korzeni. Zresztą elementy ludowe, stosowane często nieświadomie, są obecne w jego kompozycjach i aranżacjach. Inklinacje te są obecne również w jego grze - czasem lirycznej, czasem mocnej i męskiej - zawsze jednak "słowiańsko" nasyconej emocjonalnie.

KOЛOMYJA - autorski projekt etno Oksany Hamerskiej i Jacka Skowrońskiego